Jak můžete prospět životnímu prostředí – i svému zdraví – s každým douškem

 

To, co se zákazníkům pečujícím o své zdraví nabízí jako atraktivní životní styl, ve skutečnosti škodí životnímu prostředí a často nepřináší ani ten slibovaný pozitivní účinek na zdraví. Skládky se rychle plní miliony plastových lahví, které nikdy nezmizí, protože nepodléhají biologickému rozkladu. Odhaduje se, že recyklována je pouze každá šestá plastová láhev. Při výrobě plastových lahví se používají miliony barelů ropy a přeprava minerální vody po celém světě produkuje ještě více uhlíkových emisí.

Neméně alarmující je také skutečnost, že balená voda může být mnohem méně zdravá, než si myslíte. Vědci spotřebitele upozornili na nebezpečí pití vody z plastových lahví, která může obsahovat bakterie. Do vody se dokonce mohou uvolňovat chemikálie z plastů. Odborníci se bojí hlavně dvou konkrétních chemických látek, které byly zjištěny ve vodě uchovávané v plastových lahvích, a jejich dopadů na zdraví člověka.

V plastových lahvích se vyskytuje potenciálně smrtelná látka s názvem bisfenol A (BPA), která je zakázána v kojeneckých lahvích. Studie Harvardské vysoké školy veřejného zdraví a Goetheho univerzity ve Frankfurtu zjistily, že do vody v plastových lahvích se rozpouští znepokojivé množství látky BPA. Pracovníci Harvardské vysoké školy veřejného zdraví zjistili, že úroveň BPA v těle účastníků studie se po týdnu pití vody z plastové lahve zvýšila o dvě třetiny. BPA se chová jako ženský hormon estrogen, a může tak způsobit závažné zdravotní problémy, včetně snížené plodnosti u žen, které již problémy s plodností mají.

Při výrobě PET lahví se používá další toxin s názvem antimon, který může vyvolávat nevolnost a deprese. I tato látka se vstřebává do balené vody. Obsah antimonu se navíc úměrně zvyšuje s dobou, po kterou je voda v lahvi uchovávána. V průměrné lahvi vody se může hladina chemických látek za tři měsíce téměř zdvojnásobit. To je zvláště alarmující, vezmeme-li v úvahu, že trvanlivost balené vody je až dva roky.

Je přece přirozené používat tekoucí čerstvou vodu, nikoliv vodu skladovanou v potenciálně jedovatých plastových lahvích. Můžete tak přispět k prolomení začarovaného kruhu hromadění odpadu, jež způsobuje kontaminaci podzemní vody, která pak vyžaduje využití většího množství chemikálií, aby se změnila na bezpečnou pitnou vodu. Můžete tak prolomit začarovaný kruh odpadu, jež způsobuje kontaminaci podzemní vody, která pak vyžaduje vyšší využití chemikálií, aby se změnila na bezpečnou pitnou vodu.

Běžné filtry využívají metodu filtrace s aktivním uhlím, která zlepšuje chuť vody a odstraňuje zápach, ale neodstraní částečky rzi ani bakterie. Systém Cleansui™ z membrány z dutého vlákna odstraňuje mikročástice a bakterie, ale zároveň zachovává prospěšné živiny a minerály obsažené ve vodě. Vy tak budete mít vždy čistou vodu, která výborně chutná.

Proč tedy v supermarketu kupovat spousty lahví s minerální vodou a tahat je domů, když voda filtrovaná výrobky značky Cleansui je nejen zdravější a lepší pro životní prostředí, ale také mnohem chutnější.